חולי דלקת פרקים נמצאים בסיכון להשמנת יתר

חולי דלקת פרקים נמצאים בסיכון להשמנת יתר

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

חולי דלקת פרקים נמצאים בסיכון להשמנת יתרמחקר חדש שפורסם בדו"ח השבועי של המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CCD), בנושא תחלואה ותמותה, מצא שמבוגרים עם דלקת פרקים נמצאים בסיכון גבוה יותר של 54% להשמנת יתר בהשוואה למבוגרים ללא המחלה.

החוקרים ביקשו להעריך כמה אנשים עם אבחנת דלקת מפרקים סובלים מהשמנת יתר בהשוואה לאנשים ללא המחלה. הם ניתחו נתונים ממערכת מעקב גורמי הסיכון ההתנהגותיים (BRFSS) בין השנים 2003 עד 2009.

דלקת פרקים והשמנת יתר: הסטטיסטיקה

גורמי הסיכון ההתנהגותיים נבדקים בסקר טלפוני שנערך מדי שנה בקרב מבוגרים מחמישים מדינות. משתתפי הסקר נשאלו אם אובחנו עם מצבי דלקת מפרקים, אוסטיאוארתריטיס השכיחה יותר מדלקת מפרקים כרונית, דלקת מפרקים שגרונית, צינה, זאבת ופיברומיאלגיה.

המחקר נמשך ארבע שנים, ואחת לשנה נמצא ששכיחות השמנת היתר בחמישים המדינות הייתה גבוהה יותר בקרב משתתפי המחקר עם דלקת מפרקים בהשוואה למשתתפים ללא המחלה. בשנת 2003 שיעור השמנת היתר עמד על 33.2% בקרב החולים לעומת שיעור השמנת יתר של 21.4% בקרב המשתתפים ללא המחלה.

בשנת 2009, 35.2% מהמשתתפים עם דלקת מפרקים סבלו מהשמנת יתר, לעומת 23.6% מהמשתתפים ללא המחלה.

דלקת פרקים והשמנת יתר: הבנת הקשר

הממצא לפיו קיים קשר בין דלקת פרקים והשמנת יתר, אינו מפתיע. אך היקף השפעת המחלה על השמנת יתר, הוא נתון מפתיע, ומומלץ להגביר את המודעות. השומן הוא רקמה פעילה היוצרת כימיקלים ומשחררת אותם, ורבים מהם מקדמים דלקת.

הקשר הראשון הוא לוגי: ככל שהמשקל על המפרק גדול יותר, כך המפרק סובל יותר מלחץ ופגיעות. אנשים עם דלקת פרקים סובלים מכאבי מפרקים, ואינם מקפידים על פעילות גופנית. במצב זה, השמנת יתר מחמירה את התסמינים.

ההקשר עשוי להתבטא בשני הכיוונים. אנשים עם דלקת פרקים עשויים לוותר על פעילות גופנית, וזוהי טעות המובילה להשמנה. משקל עודף מחמיר דלקת פרקים באמצעות הצבת מתח נוסף על המפרקים.

השמנת יתר ודלקת מפרקים פסוריאטית

מחלה זו היא סוג דלקת מפרקים המשפיעה על שלושים אחוזים מהאנשים עם פסוריאזיס, מצב אוטואימוני הגורם לקשקשי עור ודלקת.

מחקרים מראים שהשמנת יתר היא גורם סיכון לפסוריאזיס, וקשורה להחמרת דלקת מפרקים. אנשים עם פסוריאזיס נוטים להיות בעלי רמות BMI גבוהות יותר בהשוואה לאנשים ללא המחלה, ולרמות גבוהות יותר של הורמונים הקשורים להשמנה.

אחד המחקרים הראשונים שבחן את הקשר בין פסוריאזיס לבין התפתחות דלקת מפרקים פסוריאטית, מצא שחולי פסוריאזיס שסובלים מהשמנת יתר, נמצאים בסיכון מוגבר, לפתח דלקת מפרקים פסוריאטית, בהשוואה לאנשים עם BMI תקין.

התמודדות עם השמנת יתר בדלקת מפרקים

חולי דלקת מפרקים הסובלים מהשמנת יתר צריכים להתמקד בפעילות גופנית מתונה. הפחתה של כל שני קילוגרמים מהמשקל, זהה להפחתת ארבעה קילוגרמים לחץ מהברכיים. הפחתת מספר קילוגרמים בלבד מפחיתה את הלחץ ומקלה כאבי מפרקים, ואז קל יותר לחדש פעילות גופנית קבועה.

שחייה היא אפשרות נהדרת היות והיא מסייעת לשיפור התפקוד הגופני ואינה מציבה לחץ על הגפיים התחתונות. גם הליכה וטאי צ'י הן אפשרויות תרגול אידיאליות.

074-7691313 דילוג לתוכן