טיפול פיזי ותעסוקתי לחולי דלקת מפרקים

טיפול פיזי ותעסוקתי לחולי דלקת מפרקים

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

 טיפול פיזי ותעסוקתי לחולי דלקת מפרקים חולים בדלקת מפרקים לרוב סובלים מנוקשות של המפרקים בעיקר לנוכח העובדה כי הם נמנעים מתנועות העלולות להגביר את הכאב. בחוסר התנועה של המפרקים הנוקשות ואף הכאב דווקא מתגברים, בשל כך, פעילות פיזית נכונה ותרפיה עשויות להועיל ולהקל על החולים.

תרפיסט פיזי יכול ללמד אתכם כיצד להקל על הנוקשות וזאת מבלי לגרום נזקים נוספים למפרקים. טיפול תרפי מסייע גם במקרים של פציעה או לאחר ניתוח ובמיוחד במצבים של ניתוח הכולל החלפת מפרק הדורש שיקום לאחריו.

טיפול בעיסוק יכול ללמד אתכם כיצד להקל על המתח במפרקים במהלך ביצוע פעילויות יומיומיות. המטפלים ידריכו אתכם כיצד להתאים את סביבת הבית והעבודה על מנת להקטין את הצורך בתנועות אשר עלולות לגרום לכאב ולהחמיר את המחלה. תדרוך נכון בשילוב של עזרים יסייעו בידכם בביצוע פעולות כגון נהיגה, רחצה, לבישת בגדים וכן פעולות הנדרשות בבית ובעבודה.

מטרת הטיפול

מטרת הטיפול הפיזי היא להחזיר את המטופל לנקודה בה הוא מסוגל לתפקד באופן נורמלי ולבצע פעולות יומיומיות ללא קושי. המפתח להצלחת הטיפול הוא לאפשר טווח תנועה רחב של המפרקים ובכך מתרכז הטיפול הפיזי והתעסוקתי.

עבודה למען חיזוק ובניית הכוח גורמת לשרירים סביב המפרקים להתחזק כאשר שרירים חזקים יכולים לייצב טוב יותר מפרקים חלשים. הטיפול כולל תרגילים אשר תוכננו ונועדו לחזק את הכוח ואת יכולת השימוש במפרקים, כמו כן התרגילים מדגימים כיצד לבצע נכונה ובדרך הטובה ביותר תנועות ופעולות שונות, כיצד לעבור ממקום למקום ולשנות תנוחה וכן כיצד להיעזר בעזרים כגון מקל הליכה במידת הצורך.

יתרונות הטיפול

יתרונות הטיפול הפיזי והתעסוקתי רבים, חולה הסובל מדלקת מפרקים ומטופל על פי השיטה יוכל ליהנות מתוצאותיה ולחוש שיפור במגוון תחומי חיים:

  • למידה אוות הסוג הספציפי של דלקת המפרקים ממנה אתם סובלים.
  • קבלת מידע וייעוץ על טיפול נכון בכף הרגל, כיצד נועלים נכון את הנעליים, כיצד גורבים גרביים מתאימות, הטיפול כולל שימוש במדרסים והתאמת הנעליים למצב המיוחד באופן אישי בהתאם לצרכים ולקשיים של כל מטופל.
  • למידה של מתודות תרפויטיות אודות הפעלה נכונה של השרירים והמפרקים וביצוע פעולות גופניות בדרך הנכונה ביותר עבורכם, לימוד טכניקות המקלות על ביצוע פעולות יומיומיות.

טכניקות עזר

ראשית יש להקפיד על מנוחה טובה ונכונה במיטה המקלה על המתח וכאבי המפרקים. ביצוע כמה פעולות במקביל עלול לעייף ולגרום לכאב ולכן יש לנוח היטב. ישנם עזרים המאפשרים מנוחה בתנוחה נכונה כגון מייצב לצוואר.

שימוש באמצעים לקירור או לחימום האזורים הכואבים עשוי להקל על הכאב, חימום מרגיע את השרירים המתוחים סביב המפרקים, מקלחת או אמבטיה חמה לפני פעילות גופנית תרפה את הגוף ותקל על ביצוע הפעילות.

אימון גופני הוא חלק חשוב מהטיפול בדלקת מפרקים, הפעילות הגופנית יעילה ביותר כאשר היא מתבצעת באופן יומיומי ובצורה נכונה, הרופא או המטפל יבנו עבורכם תכנית אימונים מותאמת אישית לצרכים השונים והמיוחדים שלכם.

טיפול לאחר ניתוח להחלפת מפרק

תכנית הטיפולים לפני ניתוח להחלפת מפרק נמשכת גם לאחריו בבית, התכנית תותאם בבית החולים לאחר הניתוח לצורך תקופת ההחלמה, התרגילים הנוספים המתאימים באופן מיוחד לטיפול לאחר ניתוח יתווספו לפעילות הגופנית הקבועה ובמקרים רבים ניתן לחוש בשיפור בביצוע פעולות שונות לאחר הניתוח.בנוסף, קיימים מגוון מוצרי בריאות לכאבי מפרקים לטיפול ביתי, ללא צורך להתאמץ ולצאת מפתח הבית, כדוגמת סדים, מכשירי לייזר ועוד.

  • הקפידו על שמירת משקל גוף תקין
  • שימרו על תנוחה ויציבה הנוחה לכם על מנת להגן על הגב והרגליים, השתדלו לשבת בעת ביצוע פעולות.
  • שמירה על אנרגיה תוך הקפדה על פרקי זמן למנוחה
  • הקשיבו לגופכם, הכאב הינו איתות של הגוף לכך שמשהו אינו כשורה, אל תקשו על המפרקים יתר על המידה ושלא לצורך על מנת שלא להעצים את הכאב.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום אורתופדי בבית המטופל – בנוחות של הבית ובקצב שלכם

074-7691313 דילוג לתוכן