רפואת ספורט לשיקום דלקת מפרקים

רפואת ספורט לשיקום דלקת מפרקים

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

רפואת ספורט לשיקום דלקת מפרקים

דלקת מפרקים יכולה להתרחש כתוצאה ממגוון רחב של סיבות. לעיתים, הפגיעה והדלקת נובעים ממחלה בעל רקע אוטואימוני או בשל זיהום. לעיתים, מדובר במחלה בעל רקע גנטי או בשל גיל מבוגר.

יחד עם זאת, ישנם מקרים שבהם הדלקת במפרק הינה תוצאה ישירה של פעילות גופנית מאומצת או עיסוק קבוע בספורט, לעיתים לאורך שנים ארוכות. במקרה זה, רפואת ספורט יכולה להציע דרכים יעילות לצורך שיקום והחלמה, לצורך הפחתת כאבים ושיפור טווח התנועה של המפרק. שיקום יכול להתבצע באמצעות טכניקות שונות לרבות פיזיותרפיה, שימוש בגלי הלם, חימום האזור הפגוע, אוסטאופתיה, הדרכה לשיפור היציבות והתנועה ועוד.

שיקום באמצעות פיזיותרפיה

דלקת באזורי המפרק השונים עשויה להיות מלווה בכאבים, הגבלה בתנועה, ירידה בטווח התנועה וכן שחיקה של הסחוס. רפואת ספורט יכולה לסייע בשיקום דלקת מפרקים וכאבים באזור המפרק באמצעות פיזיותרפיה מותאמת. הפעילות השיקומית תותאם למאפייני הספורטאי, לסוג פעילות הספורט שבה הוא (או היא) עוסק, לאופי הנזק ולסימפטומים. הפיזיותרפיה יכולה להתבצע עם מכשירים שונים, בשילוב חימום האזור הפגוע, לעיתים בשילוב השימוש בזרם חשמלי.

היבט מהותי מאוד של רפואת ספורט, פיזיותרפיה ודלקות מפרקים טמון בחיזור שרירים. מסתבר שדלקות רבות במפרקים הן תוצאה של שרירים חלשים מדי, שאינם מסוגלים לספק תמיכה מספקת למפרק. כאשר זהו המצב, שמים דגש על חיזוק שרירים שגם מונע נזק נוסף וגם מעודד ומזרז את החלמת הדלקת. לעיתים, הדבר נעשה במקביל לטיפול תרופתי.

שיקום באמצעות גלי הלם

טיפול מתקדם שהולך ותופס תאוצה ברפואית ספורט בכלל ובשיקום דלקות מפרקים בפרט נקרא שיקום באמצעות גלי הלם. חשוב להבין שלא מדובר בסוג של טיפול משלים, כי אם בטכניקה רפואית מקובלת, שנעשית באמצעות מכשור משוכלל ויקר. באילו בעיות ניתן לטפל ולשקם תוך שימוש בשיטה זו? בין היתר ניתן להסתייע בכך בטיפול במגוון בעיות אורתופדיות, הכוללות כאבים ולדקות במפרקים וכן ברקמות החיבור.

באמצעות גלי הלם ניתן לעיתים למנוע ניתוחים אורתופדיים, כאשר המטופל מגיב היטב לטיפול ולטיפולים אחרים שניתנים במקביל. מתאים לטיפול בבעיות ספורט מוכרות כגון כתף קפואה, מרפק טניס, כאבי ברכיים, כאבי דורבן. מכשירים משוכללים מסוגלים למקד את גלי ההלם בדיוק למקום הרצוי ולמפרק המודלק, תוך הגדרה של עומק הטיפול. על פי סוג הבעיה ואופי הדלקת ניתן להגדיר את משך תקופת הטיפולים.

שיקום בראייה הוליסטית

טכניקה שיקומית נוספת שבה ניתן לעשות שימוש לצורך שיקום דלקת מפרקים נקראת אוסטאופתיה. טכניקה זו מהווה כיום חלק חשוב בתחום רפואת הספורט, יש בה אלמנטים שחלקם דומים לכירופרקטיקה, אך חלקם שונים. מדובר בטיפול שמהותו ידני, תוך אבחון הבעיה או שימוש באבחון רפואי קיים. המטפל באוסטאופתיה מתמודד עם כאבים ובעיות במערכת השלד ורקמות חיבור, עם יכולת להציע טיפול ממוקד לכאבים ודלקות במפרקים השונים.

גם טיפול כירופרקטי שניתן על ידי מומחה לרפואת ספורט בהחלט יכול לסייע בריפוי הדלקת שבמפרקים השונים וכך גם טיפולים נוספים כגון עיסויים או טיפול במים (הידרותרפיה). עיסוי רפואי יכולה לטפל בכאבים אורתופדיים ואף להפחית את הסיכוי להתפתחות דלקת הנובעת מאימונים בתדירות גבוהה כפי שמקובל בקרב מתאמנים וספורטאים מקצועיים.

מכיוון שרפואת ספורט היא רב תחומית במהותה, ההתייחסות לשיקום דלקות מפרקים תהיה הוליסטית ויכולה לכלול מענה בשיטות נוספות. בין היתר נהוגות טכניקות לאבחון טעויות תנועה של מתאמנים שמתורגמות עם הזמן להופעת דלקות. יש גם טיפולים המשלבים היבטים משלימים כגון כוסות רוח או דיקור. בנוסף, ספורטאי הסובל מדלקות במפרקים יוכל לקבל המלצות תזונתיות מבוססות מחקר.

אולי יעניין אותך גם:

שיקום אורתופדי בבית המטופל – בנוחות של הבית ובקצב שלכם

074-7691313 דילוג לתוכן