אפוסתרפיה לטיפול בדלקות מפרקים

אפוסתרפיה לטיפול בדלקות מפרקים

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

אפוסתרפיה לטיפול בדלקת מפרקיםלפי מחקרים רבים נראה כי הגורמים הביומכניים משחקים תפקיד חשוב באיבחון של דלקות מפרקים שונות בדגש על דלקת מפרקים ניוונית.

מחלה זו באה לידי ביטוי בירידה בשליטה השרירית-עצבית, בחוסר יציבות וחולשה המובילים לייצוב של שריר פתולוגי במפרק. בעקבות זאת מתרחשת עלייה בעומסים המופעלים על המפרק ונגרמת שחיקה תוך מפרקית.

בסופו של דבר נוצר מעגל שבו השחיקה של המפרק גורמת להחרפת המחלה המפרקית שבתורה גורמת להחמרת השחיקה וחוזר חלילה. אפוסתרפיה היא טכניקה טיפולית שפותחה בישראל המשלבת בין הפחתת העומס מהמשטח המפרקי לבין תרגול ואימון של מערכת הבקרה השרירית-עצבית.

הרעיון העומד מאחורי האפוסתרפיה

הרעיון הבסיסי העומד מאחורי האפוסתרפיה דוגל בכך שעל ידי שימוש בכלי עזר ייעודיים המורכבים על הנעליים, ניתן לשנות את היציבה ואת התנועתיות של המטופל וכך לשנות את מערך הלחצים המופעלים על המפרקים המעורבים ביציבה ובתנועה. האפוסתרפיה באה למעשה לשבור את מעגל הקסמים שבו התנועה הלא נכונה שנובעת כתוצאה מהדלקת גורמת למנח לא תקין, הגורם להיחלשות של השרירים, להגדלת העומס המופעל על המפרק וחוזר חלילה.

כיצד מתבצע הטיפול?

הטיפול לפי האפוסתרפיה מתחיל בתהליך אבחון יסודי שבו נבחנת לעומק צורת ההליכה של הנבדק. לאחר תהליך האבחון המטופל מקבל את המערכת הביומכנית המותקנת על גבי הנעליים אותן הוא נועל בשגרה והיחידות הביומכניות מסייעות למטופל ללכת באופן נכון יותר. בהמשך המטופל חוזר לקליניקה על מנת לבחון את השיפור בהליכה ובכושר הגופני.

מה הם היתרונות של האפוסתרפיה?

היתרון המרכזי של האפוסתרפיה הוא שהיא מאפשרת למטופל לסגל תבנית הליכה בריאה יותר מזו שהוא הורגל בה במהלך השנים. יש להבין כי על ידי הפחתת הדלקת באמצעים תרופתיים או באמצעים פולשניים אחרים, לא מטפלים באמת בשורש הבעיה ולפיכך ברוב המקרים הדלקת נוטה לחזור. האפוסתרפיה לעומת זאת מאפשרת להפחית את העומס מהמפרקים הפגועים .בכך היא לא רק מאפשרת למפרקים להחלים, אלא מפחיתה את הסיכוי להישנות הדלקת בעתיד.

בנוסף לכך, מדובר על טיפול המותאם עבור כל מטופל באופן אישי כפי שצויין. במהלך הטיפול מבוצעות התאמות ונעשים שינויים בתכנית הטיפולית בהתאם לצורך. תוצאות הטיפול והשפעתו על המטופל נבחנות באמצעות מערכת ממוחשבת ייעודית כשבדרך כלל מתקיימות שלוש פגישות במהלך הטיפול לצורך מעקב.

היתרון האחרון הוא העובדה שמדובר על טיפול שאינו פולשני. לפיכך הוא כרוך במינימום של תופעות לוואי ובאופן כללי נחשב לבטיחותי מאוד. כמו כן, הטיפול לא מונע את האפשרות של קבלת טיפולים נוספים במקביל. הטיפול האפוסתרפי לא כרוך בכאב כלל כשלמעשה במהלך הטיפול הרוב המוחלט של המטופלים מדווחים על הקלה משמעותית במידת החומרה של הכאבים.

הממצאים המחקריים

בשנים האחרונות הולכות ומצטברות העדויות המחקריות בנוגע לכך שהטיפול האפוסתרפי הוא טיפול יעיל המסייע רבות לסובלים מדלקת מפרקים. בעיקר נמצאו עדויות בנוגע לכך שהטיפול מסייע לסובלים מדלקת מפרקים ניוונית בברך. ההטבה במצבם של החולים שעשו שימוש במערכת האפוסתרפית באה לידי ביטוי לא רק בהפחתה משמעותית במידת החומרה של הכאבים מהם סבלו החולים אלא גם בשיפור משמעותי ביותר ברמת התפקוד של המפרקים הפגועים.

בנוסף לכך, נמצא כי הטיפול הוביל לשיפור משמעותי במדדי הליכה מרכזיים בדגש על אורך הצעד, מהירות ההליכה ומשך התמיכה היחידנית, כלומר השלב שבו משקל הגוף במלואו נישא על רגל אחת בזמן שהרגל השנייה מונפת באוויר לקראת המפגש הבא עם הקרקע. באופן כללי המטופלים מדווחים תוך שלושה חודשי טיפול בלבד על שיפור משמעותי באיכות החיים שלהם.

074-7691313 דילוג לתוכן