פיזיותרפיה בבית המחלימים מניתוח להחלפת מפרק ברך או ירך

פיזיותרפיה בבית המחלימים מניתוח להחלפת מפרק ברך או ירך

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

ניתוחי החלפת מפרק, בין אם מפרק ירך או ברך, נחשבים לנפוצים מאוד בגזרה הכירורגית כיום. עם התפתחות שיטות הניתוחפיזיותרפיה בבית לאחר ניתוח החלפת מפרק ירך וברך והאמצעים המשמשים לכך, מדובר בטיפול בעל אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. מה שחשוב לזכור הוא שגם כאשר ניתוח החלפת מפרק מוכתר בהצלחה, נדרש עדיין הליך החלמה והתאוששות שיקומי שעשוי להיות לא פשוט. פיזיותרפיה היא חלק מרכזי מאוד בו, ובשנים האחרונות רואים ביקוש הולך וגובר לביצוע שלה במרחב הביתי.

מהי החשיבות של פיזיותרפיה לאחר ניתוח החלפת מפרק?

הליך השיקום לאחר ניתוחי החלפת מפרק ירך וברך כולל בדרך כלל כמה וכמה תחומים, המקבלים מענה במקביל. פיזיותרפיה מקבל בחלק גדול מהמקרים את מרבית תשומת הלב, ולא קשה להבין מדוע. מקצוע זה במהותו עוסק באבחון, בשיקום ובמניעה של בעיות הקשורות למערכת התנועה. בעיות במפרק עונות כמובן על ההגדרה הזו, כשלאחר הניתוח האדם צפוי בהמשך לכך לחוש כאבים, טווחי תנועה מוגבלים, קושי בביצוע פעולות שפעם היו בסיסיות וכן הלאה.

טיפולי פיזיותרפיה עשויים לסייע באופנים האלו בדיוק. מדובר כאן בתרגילים המותאמים לדרגת התפקוד הנוכחית של האדם ולקשיים שהוא חווה, ומיועדים להקל על מצבו: הקלה על כאבים, הגדלת טווחי התנועה, שיפור הגמישות שנפגעה בעקבות בעיית המפרק או הניתוח וכן הלאה. הפיזיותרפיה מסייעת בהקלה על תהליכים דלקתיים שעלולים להתרחש בפרק הזמן הזה, בהגנה על הרקמות הרגישות, במניעת ההיווצרות האפשרית של קרישי דם, בחיזוק שרירי הגוף ועוד.

בנוסף לכך עשוי הטיפול לכלול סיוע בהתאמת פעולות שונות בשגרת החיים למצב הנוכחי של האדם, ולעיתים – כאשר טיפולי הפיזיותרפיה ניתנים בבית – גם התאמה וארגון של סביבת המגורים, המלצה על עזרים ואביזרים שיכולים לסייע לאדם המשתקם וכן הלאה.

שימו לב שברוב המקרים, פיזיותרפיה לא תהיה הפעולה היחידה שתיעשה למען שיקומו של אדם שעבר ניתוח להחלפת מפרק הברך או הירך. יש צורך בתוכנית טיפולים מקיפה המשלבת בתוכה גם רופאים.ות, אחים.ות, מטפלים.ות, מרפאים.ות בעיסוק ועוד. במסגרת שיקום ביתי ניתן לבנות תוכנית מותאמת אישית למטופל, תוך מעקב אחר ההתקדמות ומתן אפשרות לשינויים במידת הצורך.

למה כדאי לשקול טיפולי פיזיותרפיה בבית?

יש כיום אופנים שונים בהם אפשר לעבור טיפולי פיזיותרפיה בפרט, ושיקום בכלל, לאחר ניתוחי החלפת מפרק. האבחנה העיקרית שיש לבצע היא בין קבלת הטיפולים במוסד ייעודי – בית חולים שיקומי, מכון פיזיותרפיה וכן הלאה – לבין טיפולים הניתנים בביתו של האדם המשתקם. האפשרות האחרונה הפכה למבוקשת בשנים האחרונות יותר מאי פעם, עקב כמה יתרונות בסיסיים שהיא מגלמת בתוכה.

טיפולי פיזיותרפיה בבית נחשבים בעיני רבים ליעילים ולבטוחים פי כמה בהשוואה לטיפולים הנעשים במסגרות שיקומיות אחרות. הבית הוא בדרך כלל הסביבה הסטרילית והבטוחה ביותר עבור האדם, ובניגוד למוסדות הסבירות לזיהומים ולחיידקים במרחב הביתי נמוכה משמעותית. התחושה האישית של האדם המשתקם צפויה להיות חיובית יותר בתנאים האלו, ויש לכך השפעה אפשרית על תהליך השיקום ותוצאותיו.

פיזיותרפיה ושיקום בבית מונעת את הצורך בתקופת הסתגלות נוספת, כפי שעלול להידרש במקרים של טיפול פיזיותרפי הנעשה במסגרת מוסדית. חלק מהטיפול בבית יכול להיות תרגול ביצוע פעולות בתנאים הספציפיים השוררים בבית, או אפילו התאמה של הבית ליכולת התפקודית הנוכחית של בעלי הנכס. זאת להבדיל מפיזיותרפיה במוסדות השיקום למיניהם, בהם ייתכן מאוד שגם לאחר השלמת הטיפולים יהיה צורך בביצוע אי אילו התאמות לתנאים השוררים בבית.

מקורות ולקריאה נוספת:
Knee Joint Replacement – Health Line
Physical Therapy After Total Knee Replacement – Web MD
Total Joint Replacement Rehabilitation – Medscape

074-7691313 דילוג לתוכן