מכון שיקום להחלמה מניתוח להחלפת מפרק ירך

מכון שיקום להחלמה מניתוח להחלפת מפרק ירך

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

החלפת מפרק ירך היא אחת הפעולות הניתוחיות השכיחות ביותר שיש. במסגרתה מחליפים את מפרק הירך או חלקים ממנומכון שיקום לאחר החלפת מפרק ירך במישתלים מלאכותיים, לאחר פגיעות חמורות או במצבים בהם טיפולים מסורתיים ופשוטים יותר לא הוכיחו את עצמם כיעילים. עם ההתפתחויות בתחומי האורתופדיה והכירורגיה אחוזי ההצלחה של הניתוח עלו פלאים במרוצת השנים, כשאחוז הסיבוכים הוא בהחלט מינימלי.

המכנה המשותף לכל ניתוחי החלפת מפרק הירך הוא הצורך בתקופת התאוששות ושיקום אחריהם, תקופה שעשויה להיות ממושכת. במאמר זה נציג את האפשרות לבצע את השיקום במכון ייעודי, נסביר לכם מה צפוי והאם יש אלטרנטיבות אחרות.

כיצד מתבצע שיקום לאחר החלפת מפרק ירך?

בתרחיש החיובי, ניתוח מוצלח להחלפת מפרק ירך יביא להפחתה משמעותית עד העלמה של הכאבים שהאדם חווה, הגדלת טווח התנועה והגמישות שלו, ובעיקר – שיפור האופן בו הוא יכול להתנהל בצורה עצמאית ללא קשיים. על מנת שהיעדים האלו יוגשמו יש לרוב צורך בתהליך הדרגתי, המשלב בתוכו טיפולים מעולמות שונים וגם מתן מענה לאספקטים אחרים הנוגעים לאדם המשתקם ולבני משפחתו.

תוכנית השיקום לאחר החלפת מפרק ירך משלבת בתוכה בין השאר טיפול רפואי וביצוע מעקבים, סיוע אישי של אחים.ות או מטפלים.ות, טיפולים פרא רפואיים דוגמת פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק, סיוע סוציאלי מקיף ועוד. בתחילת השיקום הצפי הוא שהאדם יהיה זקוק לאביזרים אורתופדיים לצורך ההתניידות וההתנהלות הפיזית, בתקווה שככל שהזמן עובר כך התלות שלו בהם תפחת.
בהרבה מקרים יש בעל מקצוע אחד שחולש על כל תוכנית השיקום, בונה אותה בהתאם למאפיינים ולצרכים של האדם המשתקם ומפקח על קצב ההתקדמות שלו.

מה מכוני השיקום מציעים?

בישראל ניתן למצוא מכוני שיקום המיועדים לאנשים מאוכלוסיות שונות, לרבות אנשים שעברו ניתוחים כירורגיים מורכבים. היתרון המשמעותי שלהם הוא שניתן במסגרתם לקבל את מכלול הפתרונות והטיפולים תחת קורת גג אחת, וזאת משך כל האשפוז. מדובר כאן פעמים רבות בתקופה של שבועות או חודשים ארוכים, בה האדם המשתקם יקבל את מלוא הסיוע שהוא זקוק לו. כל אותה תקופה הוא נמצא תחת השגחה ועין בוחנת של צוות המכון.

העובדה שהוא נמצא בחברת אנשים הסובלים מבעיות דומות לשלו עשויה לסייע גם כן, הן להליך השיקום עצמו והן לתחושה האישית של אותו אדם. יש מכוני שיקום שמציעים תנאים ראויים בהחלט למחיה ולמגורים, לעיתים ברמה שמזכירה יותר בית מלון מאשר בית חולים. כך חוויית השיקום עשויה להפוך להיות מעט פשוטה יותר.

הכירו אפשרות נופסת: שיקום בבית

לצד האפשרות השגורה של שיקום במכון ייעודי, בשנים האחרונות בישראל אנחנו עדים לעלייה משמעותית בביקוש לשיקום בבית. הרציונל כאן פשוט: האדם מקבל את מלוא השירותים הדרושים לו לצורך השיקום היעיל וההתאוששות מהניתוח, גם במקרה של ניתוח החלפת מפרק, כשהכול נעשה בביתו שלו. אנשי המקצוע והמומחים השונים מגיעים על מנת לבצע את הטיפולים, בהתאם לתוכנית הנקבעת מראש, ולעיתים גם נמצאים בכוננות או זמינים להתייעצות טלפונית 24 שעות ביממה.

לשיקום בבית יש כמה יתרונות בהשוואה לשיקום מוסדי, ולכן ניתן לשקול אותו בחיוב. בין השאר הוא נחשב לבטוח יותר (בבית פוטנציאל החשיפה לזיהומים נמוך משמעותית), פשוט יותר לשילוב בשגרת החיים, מונע את הצורך בתקופת הסתגלות נוספת ובחלק גדול מהמקרים בעל זמינות גבוהה יותר, הן מבחינת מועד תחילת השיקום והן בכל הנוגע לטיפולים הספציפיים. ידוע ששיקום מקיף המתחיל בשלב מוקדם יהיה לרוב בעל אחוזי הצלחה גבוהים יותר.
בנוסף לכך משתקמים רבים מדווחים על כך שהתהליך היה פשוט יותר לצליחה עבורם בתנאים השוררים בביתם, אליהם התרגלו במשך שנים ארוכות.

לקריאה נוספת:
Knee Joint Replacement – Health Line
Rehabilitation Protocol After a Total Knee Replacement
Total Joint Replacement Rehabilitation – Medscape

074-7691313 דילוג לתוכן