כרונו ביולוגיה לטיפול בדלקת מפרקים

כרונו ביולוגיה לטיפול בדלקת מפרקים

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

כרונו ביולוגיה לטיפול בדלקת מפרקיםנוקשות בוקר מהווה אחד הסימפטומים הבולטים למחלות ראומטיות דלקתיות שונות, ובמיוחד לדלקת מפרקים, אז היא מהווה כלי לאבחון המחלה.

הסיבה שבגינה מופיעה נוקשות בוקר זו קשורה להפרשת הקורטיזול בשעות המוקדמות של הבוקר, שאיננה מצליחה לעצור את הפעילות הדלקתית של המחלה. כל זאת, יחד עם ייצור ציטוקינים פרו דלקתיים באותן שעות ממש, מוביל להעצמת הנוקשות בשעות הבוקר לסובלים מדלקת מפרקים.

הטיפול בדלקת מפרקים

החשיפה לאור השמש (כרונוביולוגיה) עוזרת לווסת את הפעילות הביולוגית של הגוף במהלך היממה. פעילות זו כוללת יחסי גומלין בין מספר מערכות שונות בגוף: מערכת העצבים האוטונומית, מערכת העצבים המרכזית, המערכת האימונולוגית, בלוטות ההפרשה הפנימית והפעילות התאים כתוצאה מהפרשת ההורמונים. על פי מחקרים רבים שנעשו בתחום, נמצא כי מעבר לפעילותו המחזורית של הקורטיזול, הבאה לשיאה בעיקר בשעות הבוקר, גם ייצור הציטוקינים בגוף הוא מחזורי.

גופם של חולים, הסובלים מדלקות מפרקים, נוטה לייצר ציטוקינים פרו דלקתיים רבים יותר בשעות הבוקר המוקדמות, כשבמהלך היום רמתם יורדת. ייצור מוגבר של ציטוקינים אלה עוזר בהבנת התהליך הדלקתי של הסובלים מהמחלה ובאיתור טיפול מתאים.

הגישה הכרונו ביולוגיה כטיפול בדלקת מפרקים נחשבת כיום למקובלת מאד, במקרים של מחלקות מפרקים דלקתיות מסוג SLE  ו – RA. מכיוון שהפרשת הסטרואידים היא בשיאה במהלך שעות הבוקר, בין השעות 6 עד 8 ובשפל שלה בין השעות 22 ועד 2 לפנות בוקר, השימוש בסטרואידים כטיפול לסובלים מהמחלה, מומלץ שייעשה בשעות המוקדמות של הבוקר, בהתאמה לקצב הביולוגי של המטופל. כך ניתן לשפר את יעילותו של הטיפול ובמקביל גם למנוע את תופעות הלוואי, המופיעות לאור השימוש הממושך בסטרואידים (שנפוץ מאד בקרב הסובלים ממחלות אלו). הסטרואידים עצמם לוקחים חלק חשוב בתהליך האימוני התאי.

תכשיר רפואי חדש

בשל התנודתיות בכאב ובעיקר בשל תופעת נוקשות הבוקר המופיעה אצל הסובלים מדלקת מפרקים קשה, ההנחה היא כי מניעת העלייה ברמות ה – IL-6 בשעות הבוקר תהיה אפקטיבית הרבה יותר מכל טיפול אחר, שיינתן לאחר ההשכמה. הנחה זו הובילה את החוקרים לפיתוח תכשיר מיוחד, המשחרר סטרואידים לגוף באופן מושהה ותוך התאמתם לקצב הכרונו ביולוגי של התהליך הדלקתי.

מדובר במנגנון מיוחד, המתחיל בשחרור של פרדניזון כ – 4 שעות לאחר נטילת התכשיר. במידה ונוטלים את התרופה בשעה 22 בלילה, משתחרר הפרזניזון בשעה 2 לפנות בוקר וכך מושגת יעילות מרבית בהקלה על הסימפטומים למחלה, הבאים לכדי ביטוי בתצורת נוקשות הבוקר.

חולים, שנטלו את התכשיר, הראו ירידה משמעותית בנוקשות הבוקר לעומת קבוצת הביקורת. במקביל גם נראתה ירידה ברמות ה – IL-6. על סמך ממצאים אלה וממצאיהם של מחקרים נוספים, הוחלט להפוך את התכשיר למסחרי ולשווק אותו בכל העולם. התכשיר, שמכונה Lodotra, מאושר הן על ידי ה – FDA האמריקאי והן על ידי ה – EMEA האירופאי ומאושר לשיווק גם בארץ לסובלים ממחלת ה – RA.

לסיכום

חולי RA, הסובלים מנוקשות בוקר, המגבילה את תפקודם באופן משמעותי, יכולים ליהנות כיום מתכשיר רפואי, המותאם למנגנון הביולוגי של הדלקת. שחרור החומר אל הגוף באופן זה משיג את התוצאות הרצויות ומקל משמעותית על הסימפטומים של דלקת המפרקים, ובמיוחד על נוקשות הבוקר.

התרופה עצמה, לאור מחקרים שונים שבוצעו במהלך השנים והראו על תוצאות קליניות חיוביות, איננה מלווה בתופעות לוואי והיא מאושרת לשימוש כיום הן בארץ והן בעולם. מדובר במהפכה רפואית של ממש ובגילוי מסעיר, המהווה פתרון עבור חולים רבים, שנאלצו לסבול במשך שנים מסימפטומים לא נעימים.

074-7691313 דילוג לתוכן