שיקום אורתופדי בבית המטופל – בנוחות של הבית ובקצב שלכם

שיקום אורתופדי בבית המטופל – בנוחות של הבית ובקצב שלכם

מלאו את פרטיכם ונחזור בהקדם

אורתופדיה הוא אחד התחומים החשובים ברפואה, ולו מכיוון שהוא פוגש כמעט כל אחד מאיתנו בשלב מסוים בחיים. תחום זהשיקום אורתופדי בבית עוסק בליקויים, בטראומות ובמחלות של מערכות העצמות והשרירים בגוף. בין היתר מדובר כאן על שברים, נקעים, זיהומים, דלקות, מחלות כרוניות, בעיות יציבה ועוד. כל אלו פוגעים באופן משמעותי בשגרת החיים שלנו ולעיתים קרובות בהתנהלות העצמאית שלו.
אם גם אתם עברתם פגיעה אורתופדית בדרגת חומרה או אחרת, או לחלופין ניתוח לטיפול בבעיה אורתופדית (למשל ניתוח החלפת מפרק), סבירות גבוהה שאתם נמצאים בעיצומו של תהליך שיקום. אבל האם תוכלו לעבור את השיקום הזה בבית?

כיצד מתנהל שיקום אורתופדי בבית?

המהות העיקרית של שיקום אורתופדי אינה שונה בהרבה כאשר מדובר בתהליך המבוצע בבית או במוסד רפואי המיועד לכך (בית חולים, מרכז שיקום וכדומה): לשפר משמעותית את מצבו האורתופדי של האדם, לאחר הפגיעה, הפציעה או הניתוח, ובכך להשיב אותו קרוב ככל שניתן לעצמאות תנועתית ולחיים תקינים.

מה שרבים מהאנשים לא מעניקים לו מספיק תשומת לב הוא שהתהליך של שיקום אורתופדי עשוי להיות מורכב ורב שלבי. כתוצאה מכך יש צורך בכמה וכמה מומחים ואנשי מקצוע, לרבות אורתופדים, אחיות, מטפלים אישיים, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, עובדים סוציאליים ועוד. רק באמצעות מענה מקיף אפשר יהיה לתת מענה לכל אחד מהיבטי השיקום הנדרש לאחר אותה פגיעה אורתופדית.

כאשר השיקום האורתופדי מתבצע בבית, יש לרוב ליווי צמוד של אחות (לעיתים 24/7) ובגורם מקצועי שיחלוש על התהליך כולו – רופא שיקומי או אורתופד מומחה. הטיפולים על ידי אנשי המקצוע השונים ניתנים בהתאם לצורך, במגרש הביתי. המטרה היא לבנות לכל משתקם תוכנית המותאמת לו אישית, כמו כפפה ליד, תוך מעקב אחר קצב ההתקדמות. בשיקום הרי לא תמיד יודעים כיצד הגוף יגיב, לכאן או לכאן, ולכן גמישות היא מצרך מבוקש בחלק גדול מהמקרים.

מדוע כדאי לערוך את השיקום האורתופדי בבית?

שיקום אורתופדי בבית מגלם בתוכו כמה יתרונות חשובים בהשוואה לשיקום מוסדי. הראשון שבהם נוגע לכך שהטיפול ניתן בסביבה שהאדם המשוקם מכיר היטב ומרגיש בה הכי נוח. קל הרבה יותר לקבל טיפולים בתנאים האלו, במיוחד על רקע השיקום האורתופדי שעשוי להיות כאמור ארוך מאוד. עובדה זו אף הופכת את שילוב פעילות השיקום בחיי היום-יום לפשוט יותר: המשתקם יכול לעבוד בחצי הראשון של היום, למשל, ולבצע את השיקום לאחר מכן. מנקודת המבט של בני המשפחה והמכרים, אין ספק שעובדת קבלת הסיוע בבית הופכת אף היא את החיים לפשוטים.

אחוזי ההצלחה של שיקום אורתופדי בבית יכולים להיות גבוהים, בין השאר מכיוון שהמטופל מקבל כאן תשומת לב מלאה. ההתאמה האישית מאפשרת בניית תוכנית ממוקדת ומעקב שוטף אחריה. בהקשר הזה יש להדגיש את זמינות הטיפולים במישורים השונים, שעלולה להיות נמוכה במגזר הרפואי הציבורי (ולעיתים גם הפרטי בישראל): מספר מצומצם של בעלי מקצוע, זמני המתנה ארוכים ותסכול רב שאינו תורם בוודאי לתחושה האישית של כל המעורבים. במקרה של שיקום ביתי, לעומת זאת, אפשר לקבוע בחלק גדול מהמקרים מתי בדיוק מעוניינים לקבל כל טיפול. יש מקרים בהם השיקום מתחיל 24 שעות בלבד לאחר קבלת האישור או תחילת תהליך האשפוז.

מומלץ! צבר רפואה – שיקום בבית לאחר ניתוח החלפת מפרק

מקורות ולקריאה נוספת:
Benefits of In-Home Therapy and Rehabilitation
Advantages and Disadvantages of the Home Setting for Therapy: Views of Patients and Therapists
Long term benefits of rehabilitation at home on quality of life and exercise tolerance in patients with chronic obstructive pulmonary disease
Orthopedic Rehabilitation – HealthGrades

אולי יעניין אותך גם:

תיקון פגיעות סחוס – גורמים, טיפול והתמודדות עם פגיעת סחוס

שיקום לאחר ניתוח להחלפת מפרק

074-7691313 דילוג לתוכן